Quick Links

Useful Links

John Hanson Community

Inspire · Care · Succeed

Staff Lists

To contact a member of staff by email:

List below is showing surname first

Please see our staff listed below:

Staff                                                 Role
Adams Mike Head of Faculty - Music/Drama
Allott Matt Senior Leader/Head of Faculty - Science
Almond Beth Teacher - English
Appleton Tom Teaching Assistant
Bacon Robin Teacher - Mathematics
Bailey Jade Teacher - ICT/Business Studies
Bailey Sian SEN Administrator (Mon/Tues/Thurs
Barahma Lina Teaching Assistant - Mathematics
Barnfather Angie Higher Level Teaching Assistant - Support in LRC
Blackburn Carey Teacher - Mathematics
Bowry Robbie Teacher - History (SCITT Trainee)
Boyce Heather Teaching Assistant - Humanities
Brady Tom Teacher - 2nd in Mathematics
Brown Paul Head of faculty - Art/Photography
Bryant Philip Teaching Assistant - Physical Education
Bush Natalie Finance Officer/Adminisrtator
Cattell Tony Caretaker
Chapman Matthew Head of History
Clarke Louisa Teacher - 2nd in Modern Foreign Langauages
Clothier Christina FEIPS Practitioner
Collis Dawn Reception Team/Administrator
Cook Janice Examination Officer/Data Team/Administrator
Cook Jennie Teacher - English (SCITT Trainee)
Coomer Claire Head of Year 11/Teacher - Physical Education
Corio Mairead Teacher - English (Maternity Cover)
Coster Mick Caretaker
Coward Gill LRC Manager (Mon/Tues/Weds/Thurs)
Cresswell Steven Teacher - Science (PGCE Trainee)
Curtis Sophie Teacher - English/Teaching Assistant
Dawes Jo Teacher - 2nd in Technology
Durman Anthony Teacher - ICT/Photography/Art
Earle Rob Deputy Headteacher
Ferguson Charlotte Senior Leader/Head of Year 7/Teacher - English
Ferreira Crissie Higher Level Teaching Assistant - Science/EAL Co-ordinator
Galpin Jo Science Technician
Gaskell Paul Teacher - Technology
Gibbons Richard Teacher - Science
Gray Mark Teacher - Physical Education
Green Conor Teacher - Science (SCITT Trainee)
Green Mike Head of Faculty - Physical Education
Gregory Laura Senior Science Technician
Grimshawe Kim PA to Head of Years
Grinstead Lesley Head of Faculty - Modern Foreign Languages
Hall Anna Assistant Headteacher/Head of PSHE/Teacher - English
Hartley Kate Reprographics/Welfare
Haynes Jodie Teaching Assistant - English
Hide Kim Assistant Headteacher
Holmes Patrick Head of Year 10/Teacher - Physical Education
Howarth Helen Attendance Officer
Humphrey Lizzy Teacher - Humanities
Jackaman Jim Teacher - Geography (Wed/Fri)
James Anna Teacher - Mathematics
Janse van Noordwyk Jo PA to SLT/Marketing
Jones Dawn Head of Year 9/Teacher - English
Joynson Robin Teacher - Modern Foreign Language
Lawrence Michelle Teacher - Technology (NQT)
Lee Anne Teacher - Mathematics/Educational Trips Co-ordinator
Lloyd Dan Teacher - Science
Lucas Adrian Technician -Technology
Macdonald Mercedes Technician - Art
McEwan-Hancock Dea Reception Team/Administrator
McGuinness Fiona Teacher - ICT (PGCE Trainee)
Michel Jane Teacher - Drama
Nash Lewis Teacher - Physical Education/Science
Neale Kelly Teacher - English
Newell Louise Food and Textiles Technician/Teaching Assistant
Noakes Jen Teacher - English (SCITT Trainee)
North Victoria Head of Faculty English
Nuttall Liam Cover Surpervisor
Page Karen Business Manager
Pain Jonathan SENCO
Penfound Julie Teaching Assistant - Technology
Pitt Julia Work Experience/Work Related Learning Co-ordinator
Pope Michelle Head Faculty of Mathematics
Potts Phil Teacher - Science
Reed Janet PA to Headteacher
Rees Becky Trips Administrator
Richards Lynn Careers (Wed/Thrus)
Rowlandson-Waite Jayne Teaching Assistant - Science
Seabrooke Paul Site Manager
Sharkey William Teacher - Religious Studies
Sherriff Kirsty IT Support/PA Technician
Smith Annalea Teacher - Science
Spencer Jack Teacher - History (SCITT Trainee)
Solman Natalie Teacher - 2nd in English
Stevens Russell Headteacher
Taylor Jeff Head of Faculty - Technology
Taylor Jon Head of Geography
Taylor Julie Teacher -Technology
Underwood Megan Teacher - English
Vant Helen Teacher - 2nd in Phsical Education/School Sports Co-ordinator
Wakeford Jenny Teacher - 2nd in Science
Webb Claire Teaching Assistant - Physical Education
Webb Helen Head of Year 8/Teacher - History
White Karen Data Team/SIMS/Trips Admin
Wickins Keren Head of Religious Studies
Williams Alison Support Staff
Williams Pat Higher Level Teaching Assistant - Mathematics
Wilson Caroline Y7 Transition Manager/Teacher -   Mathematics
Wilson Karen Inclusion Manager
Woodley Sinead Head of Faculty - Computing/Business
Yates Nathan ICT Network Manager