Staff list 2016/17

To contact a member of staff by email:

Please use the format forename.surname@jhanson.hants.sch.uk.

Therefore to send an e-mail to teacher John Smith would be with the address john.smith@jhanson.hants.sch.uk

E-mails for the attention of the Headteacher should be sent to adminoffice@jhanson.hants.sch.uk

Name Job title
Acton Simon Head of Faculty – Science
Adams Laura  Teacher – Science/Humanities
Adams Matt 2nd in Science
Adams Mike Assistant Headteacher
Allott Matt Head of Year 8/Teacher – Science
Appleton Tom Teaching Assistant
Bacon Robin Teacher – Mathematics
Bailey Jade Teacher ICT/Business Studies
Barnfather Angie Higher Level Teaching Assistant – English
Boyce Heather Teaching Assistant – Humanities
Brady Tom Teacher – Mathematics
Brown Paul Head of faculty – Creative and Performing Arts
Bryant Philip Teaching assistant – Physical Education
Bush Natalie Finance Officer/Adminisrtator
Cattell Tony Caretaker
Chapman Matthew Teacher – i/c History
Clothier Christina Teaching assistant – Humanities
Collis Dawn Reception Team/Administrator
Connolly Sinead Head of Faculty – Computing, Media and Business Studies
Cook Janice Examination Officer/Data Team/Administrator
Cook Jennifer Teaching Assistant – English
   
Coomer Claire Head of Year 9/Teacher – Physical Education
Coster Mick Caretaker
Coward Gill LRC Manager
Dawes Jo 2nd in Technology
Durman Anthony Teacher – Creative and Media/Art
Earle Rob Acting Deputy Headteacher
Edwards Elaine Pastoral Support
Ferguson Charlotte Head of Year 10/Teacher – English
Ferreira Crissie Higher Level Teaching Assistant – Science
Gaskell Paul Teacher – Technology
Goodliffe Debbie Caretaker
Green Mike Head of Faculty – Physical Education
Griffiths Tim Teacher – Technology/Art
Grimshawe Kim Attendance Officer
Grinstead Lesley Head of Faculty – Modern Foreign Languages
Hall Anna Assistant Headteacher/Head of PSHE/Teacher English
Hapke Melanie 2nd in Modern Foreign Languages
Hartley Kate Reprographics/Welfare
Heron Christine Teacher – Mathematics
Hide Kim Assistant Headteacher
Holmes Patrick Assistant Head of Year 9/Teacher – Physical Education
Hookey Beth Assistant Head of Year 7/Teacher – English/Literacy Coordinator
Horner Michelle Teacher – Art/Technology
Humphrey Lizzy Teacher – Humanities
Jackman Helen LRC Manager
James Anna Teacher – Mathematics
Janse van Noordwyk Jo Data Team/SIMS/Trips Administrator
Jones Dawn Head of Year 7/Teacher – English
Jones Rebecca Teacher – Modern Foreign Langauges
Keighley Kate Head of Faculty – English
Lee Anne Teacher – Mathematics/Trips
Lloyd Dan Teacher – Science/Humanities
Michel Jane Teacher – Drama
Musker Jim Technician – Art/Technology
Neale Kelly Teacher – English
Newell Louise Food and Textiles Assistant/Teaching Assistant
North Victoria 2nd in English
Nuttall Liam Cover Surpervisor
O’Gorman Kate 2nd in Creative and Preforming Arts
Page Karen Business Manager
Pitt Julia Work Experience/Work Related Learning Coordinator
Reed Janet PA to Senior Leadership Team
Richards Lynn Careers
Rowlandson-Waite Jayne Teaching Assistant – Technology
Sherriff Kirsty IT Support/PA Technician
Smith Annalea Teacher – Science
Solman Natalie Teacher – English
Stevens Russell Headteacher
Taylor Jeff Head of Faculty – Technology
Taylor Jon Teacher – i/c Geography
Taylor Julie SENCO/Teacher -Learning Support/Technology
Thain Mike Head of Faculty – Mathematics
Tunstall Nadine Teacher – Geography
Underwood Megan Teaching Assistant – English
Valjak Tim Teacher – PSHE/Humanities/Careers Coordinator
Vant Helen 2nd in Phsical Education/School Sports Coordinator
Wakeford Jenny Teacher – Science
Webb Claire Teaching assistant – Physical Education
Webb Helen Head of Year 11/Teacher – History
White Karen Data Team/SIMS/Trips Administrator
Williams Alison Technician – Science
Williams Pat Higher Level Teaching Assistant – Mathematics
Wilson Caroline 2nd in Mathematics
Wilson Karen Pastoral Support Worker
Yates Nathan ICT Network Manager