Quick Links

Useful Links

John Hanson Community

Inspire · Care · Succeed

Staff Lists

To contact a member of staff by email:

List below is showing surname first

Please see our staff listed below:

Name Job title
Adams Mike Head of Faculty - Music/Drama
Allott Matt Senior Leader / Head of Faculty - Science
Almond Beth Teacher - English
Appleton Tom Teaching Assistant
Bacon Robin Teacher - Mathematics
Bailey Jade Teacher - ICT/Business Studies
Bailey Sian SEN Administrator
Barahma Lina Teaching Assistant
Barnfather Angie Higher Level Teaching Assistant
Boyce Heather Teaching Assistant - Humanities
Brady Tom 2nd in Mathematics / Teacher - Mathematics
Brown Paul Head of faculty - Art/Photography
Bryant Philip Teaching Assistant - Physical Education
Bush Natalie Finance Officer/Administrator
Cattell Tony Caretaker
Chapman Matthew Head of History
Clarke Louisa 2nd in Modern foreign Langauages
Clothier Christina FEIPS Practitioner
Collis Dawn Reception Team/Administrator
Cook Janice Examination Officer/Data Team/Administrator
Cook Jennie Teacher - English
Coomer Claire Head of Year 11 /Teacher - Physical Education
Coster Mick Caretaker
Coward Gill LRC Manager
Curtis Sophie Teacher - English
Dawes Jo 2nd in Technology / Teacher - Technology
Durman Anthony Teacher - ICT/Photography/Art
Earle Rob Deputy Headteacher
Ferguson Charlotte Senior leader /Head of Year 7 / Teacher - English /ITT coordinator
Ferreira Crissie Higher Level Teaching Assistant - Science/EAL Co-ordinator
Gaskell Paul Teacher - Technology and Art
Gibbons Richard Teacher - Science
Green Mike Head of Faculty - Physical Education
Gregory Laura Senior Science Technician
Grimshawe Kim PA to Heads of Year
Grinstead Lesley Head of Faculty - Modern Foreign Languages
Hall Anna Assistant Headteacher/Head of PSHE/Teacher English
Hartley Kate Reprographics/Welfare
Haynes Jodie Teaching Assistant - English
Heron Christine Teacher - Mathematics
Hide Kim Assistant Headteacher Teacher - Child Development
Holmes Patrick Head of Year 10 /Teacher - Physical Education
Howarth Helen Trips Administrator
Humphrey Lizzy Teacher - History/RS
Jackaman Jim Teacher - Geography
James Anna Teacher - Mathematics
Janse van Noordwyk Jo PA to SLT/Marketing
Jones Dawn Head of Year 9 /Teacher - English
Joynson Robin Teacher - Modern Foreign Language
Knatt Joshua Teacher - Science
Lawrence Michelle Teacher - Technology
Lee Anne Teacher - Mathematics/Trips
Lloyd Dan Teacher - Science
Lucas Adrian Technician - Art/Technology
Lukyanova Maria Teacher - Geography
Michel Jane Teacher - Drama
Nash Lewis Teacher - PE/Science
Neale Kelly Teacher - English
Newell Louise Food and Textiles Assistant/Teaching Assistant
North Victoria Head of English
Nuttall Liam Cover Surpervisor
Page Karen Business Manager
Pain Jonathan SENCO and Teacher - Mathematics
Payne Stephen Teacher - Mathematics
Penfound Julie Teaching Assistant
Pitt Julia Work Experience/Work Related Learning Co-ordinator
Pope Michelle Head of Mathematics
Potts Phil Teacher - Science
Reed Janet PA to Headteacher
Richards Lynn Careers Advisor
Rowlandson-Waite Jayne Teaching Assistant - Technology
Seabrooke Paul Site Manager
Sharkey William Teacher - Religious Studies
Sherriff Kirsty IT Support/PA Technician
Smith Annalea Teacher - Science
Spencer Jack Teacher - History
Solman Natalie 2nd in English / Teacher - English
Stevens Russell Headteacher
Taylor Jeff Head of Faculty - Technology
Taylor Jon Head of Geography
Taylor Julie Teacher -Technology
Underwood Megan Teacher - English
Vant Helen 2nd in Physical Education/School Sports Co-ordinator
Wakeford Jenny 2nd in Science / Teacher - Science
Webb Claire Teaching Assistant - Physical Education
Webb Helen Head of Year 8 /Teacher - History
White Karen Data Team/SIMS
Wickins Keren Head of Religious Studies
Williams Alison Support Staff
Williams Pat Higher Level Teaching Assistant
Wilson Caroline Transition Class co-ordinator / Teacher - Mathematics
Wilson Karen Inclusion Manager
Woodley Sinead Head of Faculty - Computing/Business
Yates Nathan ICT Network Manager